Jak wybrać samochód do działalności gospodarczej?

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Ciężko sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez samochodu, ale wybór tej właściwej opcji wcale nie jest prostym zadaniem. Jak firmowe auto będzie wykorzystywane? Czy ma pełnić także funkcje reprezentacyjne? Ile warto wydać, a może bardziej opłaca się leasing?

Do czego samochód ma służyć?

Jeśli przedsiębiorca potrzebuje samochodu przede wszystkim po to, by szybko dojeżdżać do klientów, w zupełności wystarczy standardowe auto osobowe. Warto wybierać takie marki, które nie tracą szybko na wartości, ponieważ wtedy można stary samochód korzystnie odsprzedać na https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/. Dobrze też, by wybrany samochód atrakcyjnie się prezentował, co pomaga w budowaniu prestiżu firmy.

Natomiast gdy firma potrzebuje samochodu dostawczego, kluczowym parametrem jest oczywiście ładowność. Warto wybierać modele, które mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów oferują przestronne, ustawne kabiny, idealnie przystosowane do przewożenia różnego rodzaju ładunków. Praktycznym rozwiązaniem są też vany, które mogą służyć i jako auta dostawcze, i jako wygodny środek transportu dla większej liczby pasażerów.

Cena samochodu to nie wszystko

Cena samochodu to tylko jeden z wydatków, jakie firma będzie musiała ponieść. Nie mniej ważne są koszty użytkowania pojazdu, a więc to, ile dany model spala paliwa, jaka jest wysokość polisy ubezpieczeniowej, czy auto często wymaga przeglądów, jak wygląda serwis danej marki oraz ile będą kosztować naprawy bądź wymiany części.

Biorąc pod uwagę te wydatki, często bardziej się opłaca kupić auto nowe, które mimo wyższej ceny początkowej w ogólnym rozrachunku kosztuje firmę mniej. Warto też mieć na uwadze, że używany samochód szybciej trzeba będzie wymienić na nowy, a sprzedając samochód na https://kupimyauto.com/skup-aut-solec-kujawski/ jako pierwszy właściciel zwykle można liczyć na dużo korzystniejsze warunki.

Wypożyczone czy własne?

Nie zawsze firma może sobie pozwolić na zakup samochodu za gotówkę. Zresztą nawet mając wolne środki, wielu przedsiębiorców i tak wybiera leasing albo długoterminowy wynajem, jako bardziej korzystną finansowo opcję – można dzięki temu skorzystać z odliczeń VAT, a po zakończeniu umowy odkupić auto za ustaloną wcześniej kwotę.

Samochód kupiony za gotówkę też można wrzucić w koszty, a jeśli firmowe auto trzeba szybko sprzedać, łatwo to zrobić na przykład za pośrednictwem https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/. Z kolei zakup samochodu na raty wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, co dla nowej firmy może być problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image