Donos na sąsiada

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 4]

Donoszenie na sąsiadów jest wśród Polaków często praktykowane. W wielu przypadkach w rachubę wchodzi jedynie chęć zrobienia na złość drugiej osobie, ale oczywiście nie zawsze to tak wygląda. O czym warto pamiętać, decydując się na napisanie donosu? Gdzie można go skierować?

Donosy na sąsiadów – gdzie są wysyłane?

Istnieje sporo instytucji, do których Polacy wysyłają donosy. W pierwszej kolejności najczęściej wymieniany jest urząd skarbowy, który najwięcej zawiadomień otrzymuje w pierwszych czterech miesiącach każdego roku. To właśnie na ten okres przypada obowiązek składania zeznań podatkowych, więc dla autorów donosów jest to najlepsza okazja, aby poinformować pracowników skarbówki o podejrzeniach dotyczących np. prowadzenia przez sąsiada nielegalnej działalności czy ukrywania przez niego dochodów. Kolejną instytucją, do której Polacy wysyłają donosy, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS informowany jest m.in. o nieprawidłowościach w korzystaniu ze zwolnień lekarskich czy niesłusznym, zdaniem autorów, pobieraniu pewnych świadczeń. Na mniejszą skalę niż do fiskusa i ZUS-u donosy wysłane są także do:

– pomocy społecznej – przeważnie gdy zachodzi podejrzenie, że w danej rodzinie miejsce ma przemoc,

– organów ścigania takich jak policja i prokuratura.

Wypada przypomnieć, że w sytuacji, gdy w rachubę wchodzi podejrzenie popełnienia ciężkiego przestępstwa takiego jak np. morderstwo czy zagrożenie terroryzmem, zawiadomienie policji lub prokuratury jest obligatoryjne.

Donos na sąsiada – o czym pamiętać?

Nie ma co prawda odgórnie obowiązujących wzorów donosów do poszczególnych instytucji, niemniej jest parę zasad, których warto przestrzegać, jeśli donos ma być skuteczny. Przede wszystkim należy go podpisać – różne instytucje co do zasady nie zajmują się anonimami, sprawdzają je tylko w szczególnych przypadkach. W zawiadomieniu trzeba skupić się na faktach, przedstawiając je w konkretny i zrozumiały sposób. Wskazane jest poparcie ich dowodami w postaci fotografii, nagrań lub zeznań świadków. Oczywiście skarga musi trafić do odpowiedniej instytucji, nie może zawierać pomówień ani szkodzić niewinnej osobie, gdyż jest to karalne.

 

8 myśli na temat “Donos na sąsiada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image