Jak anulować fakturę?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z koniecznością wystawiania faktur. Błędy na takich dokumentach nie należą do rzadkości. Wówczas najprościej jest skorygować fakturę. Czy można ją anulować? Co mówią przepisy na ten temat?
Błąd na fakturze – co dalej?
Co do zasady błędy na fakturach poprawia się poprzez wystawienie korekty – tak wynika z ustawy o VAT. To, na kim spoczywa taki obowiązek, zależy od rodzaju błędów. Nabywca wystawia notę lub fakturę korygującą w sytuacji, kiedy w rachubę wchodzą błędy w opisowej części dokumentu nie mającej żadnego wpływu na figurujące na niej kwoty. Jeżeli natomiast pojawiły się błędy w zakresie pozycji wartościowych faktury, wówczas prawo do dokonania korekty ma sprzedawca.
Anulowanie faktury – zasady
Anulowanie faktury jest w praktyce bardziej skomplikowane aniżeli wystawienie dokumentu korygującego – przede wszystkim z tego względu, że można tego dokonać jedynie wtedy, gdy zostaną jednocześnie spełnione dwa ważne warunki: transakcja nie doszła do skutku, a faktura nie trafiła do nabywcy. Sprzedawca musi posiadać zatem dwa egzemplarze – jeden, który miał zostać u niego i drugi, który miał otrzymać nabywca. Zdarza się tak np. przy przesyłkach za pobraniem, kiedy adresat nie odbiera przesyłki i wraca ona do sprzedawcy. Nie doszło do sprzedaży, więc nie powstał też obowiązek podatkowy. Nie ma opcji anulowania faktury, jeśli transakcja została zawarta (czyli faktura trafiła do prawnego obiegu) – nawet gdy sprzedawca nie otrzymał jeszcze płatności.
Jak anulować fakturę?
W celu anulowania faktury należy przekreślić oryginał i kopię oraz dołączyć do tego informacje o anulowaniu faktury (plus data i podpis wystawcy), można też napisać okolicznościach anulowania dokumentu. Anulowanych faktur co prawda nie uwzględnia się w ewidencji księgowej, niemniej trzeba je przechowywać w firmowej dokumentacji. Zdarza się, że anulowaną fakturę uwzględniono w deklaracji VAT – wtedy najlepiej skorygować deklarację VAT.