Jak opodatkować biuro podróży?

Otworzenie biura podróży oznacza szereg obowiązków. Przedsiębiorca musi zdecydować m.in. o formie opodatkowania działalności. Jakie opcje ma do wyboru?

W Polsce na brak biur podróży nie sposób narzekać. BP Rainbow Tours – http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/rainbow-tours/ i inni touroperatorzy funkcjonują na różnych zasadach (forma działalności etc.), lecz są zobligowani do przestrzegania przepisów. Rozliczanie się z fiskusem jest jednym z nich.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

To podstawowa i jednocześnie najpopularniejsza forma opodatkowania. Jeśli przedsiębiorca nie zadeklaruje innej formy, rozlicza się właśnie na zasadach ogólnych. Są dwie stawki podatku:

– 18 proc. – przy dochodach do 85528 zł (po obniżeniu dochodu o kwotę wolną od podatku),

– 32 proc. – przy dochodach powyżej  85528 zł (zaliczki na podatek nie są pomniejszane o kwoty zmniejszające podatek).

Rozliczanie się na zasadach ogólnych ma ten plus, że pozwala na korzystanie z ulg. Kwotę podatku można pomniejszyć o ulgi i odliczenia, a także o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei od podstawy opodatkowania odlicza się składki ubezpieczeniowe.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania jest korzystna przy dochodach powyżej 100 tys. zł. Stawka podatku jest niezmienna i wynosi 19 proc. Wybór podatku liniowego wyklucza korzystanie z ulg podatkowych.

Ryczałt ewidencjonowany

Przy opodatkowaniu ryczałtem podatek odprowadzany jest od kwoty przychodu (bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu). Stawki ryczałtu są różne w zależności od prowadzonej działalności – dla biur podróży stawka ta wynosi 17 proc. Podatnik rozliczający się ryczałtem nie ma prawa do ulg.

Karta podatkowa

Biura podróży nie mają możliwości rozliczania się za pomocą karty podatkowej. Forma działalności – agent turystyczny, pośrednik turystyczny lub organizator turystyki – nie ma przy tym znaczenia.

Każdy, kto nosi się z zamiarem uruchomienia biura podróży, powinien przygotować dobry biznesplan uwzględniający wiele aspektów. Warto też przyjrzeć się touroperatorom takim jak np. Exim Tours – http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/exim-tours-opinie-komentarze-recenzje/ i sprawdzić, na jakich zasadach oni funkcjonują i jakie rozwiązania w ich przypadku sprawdzają się najlepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *