Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego zmuszają różne sytuacje. Warto jednak mieć świadomość tego, że i w tym zakresie obowiązują pewne regulacje. Dotyczą one m.in. dopuszczalnego okresu przebywania na L4.

Zwolnienie lekarskie jest urzędowym zaświadczeniem, które może wystawić lekarz. Ma ono na celu usprawiedliwienie nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny, np. dziecku.

Jaki jest maksymalny wymiar absencji chorobowej pracownika?

Maksymalny wymiar absencji chorobowej dla osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. wynosi 182 dni. Wyjątkiem od tej zasady są m.in. przypadki zachorowań na gruźlicę oraz lekarskie zwolnienia w ciąży – wówczas maksymalny limit wzrasta do 270 dni. W praktyce oznacza to, że w ciągu roku pracownik może przebywać  na zwolnieniu lekarskim przez 182 lub 270 dni. Istotne jest to, że mowa tutaj o dniach kalendarzowych, w związku z czym zwolnienie obejmuje także soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Co się natomiast tyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę cywilnoprawną, to kluczowe znaczenie w tym kontekście ma to, czy taka osoba zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli tak, ma prawo korzystać m.in. ze zwolnień lekarskich – warunek jest przy tym taki, że musi upłynąć 90 dni od dnia rozpoczęcia wpłacania składek.

Jakie informacje musi zawierać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie nie zostanie uznane za ważne, jeżeli zabraknie na nim:

– informacji pozwalających zidentyfikować: osobę wystawiającą dokument i osobę udającą się na zwolnienie,

– danych pracodawcy,

– okresu orzeczonej niezdolności do pracy,

– numeru statystycznego choroby,

– kodu literowego,

– zaleceń lekarza, np. odnoszących się do leżenia w łóżku.

W sytuacji, gdy w rachubę wchodzi pobyt w szpitalu, informacja ta też musi obowiązkowo znaleźć się na dokumencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image