Jak rozliczyć zakup okularów na firmę?

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu jak największej ilości wydatków leży w interesie każdego przedsiębiorcy. W tym kontekście bardzo często pojawia się kwestia zakupu okularów korekcyjnych. Oczywistym wydawać by się mogło zaliczenie ich do firmowych kosztów, jednak jak to wygląda w rzeczywistości?

Jakie wydatki są uznawane za koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kosztami uzyskania przychodu są takie koszty, których celem jest osiągnięcie przychodów albo zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem a prowadzoną działalnością gospodarczą – obowiązkiem przedsiębiorcy jest wykazanie tego związku. Ponadto każdy wydatek musi być udokumentowany w odpowiedni sposób. Wymagane jest też to, aby koszt był ostateczny i definitywny – z tego względu zaliczek nie włącza się do kosztów uzyskania przychodu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy zaliczenie wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych do firmowych kosztów wydaje się w pełni uzasadniony, ale jak się okazuje, organy podatkowe mają na temat inne zdanie.

Okulary na firmę – co na to fiskus?

W art. 23 ustawy o PIT znajduje się katalog wyłączeniowy z kosztów uzyskania przychodu. Nie ma w nim ani okularów korekcyjnych, ani soczewek. Pomimo tego organy podatkowe w wydawanych interpretacjach jasno wskazują, że powyższe wydatki nie są firmowymi kosztami. Zdaniem fiskusa nie mają one żadnego wpływu na wysokość dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Praca w okularach czy soczewkach nie jest niezbędna do realizowania celów związanych z funkcjonowaniem firmy, a wynika z zaleceń lekarza i ma za zadanie chronić zdrowie podatnika. W opinii fiskusa zakup okularów korekcyjnych lub soczewek jest wydatkiem osobistym, aczkolwiek zdarzają się wyjątki od takiej interpretacji przepisów. Omawiany zakup może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, o ile pełnią funkcję podobną do ochronnej odzieży roboczej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image