Soczewki kontaktowe w kosztach uzyskania przychodów

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Praca przy komputerze jest w dzisiejszych czasach standardem. Z tego względu przedsiębiorcy często wychodzą z założenia, że zakup soczewek kontaktowych można zaliczyć do firmowych kosztów. Jak tymczasem wygląda to w praktyce?

Koszty uzyskania przychodów – definicja

Koszt uzyskania przychodów jest wydatkiem poniesionym w celu uzyskania przychodu albo utrzymania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Niemniej w myśl obowiązujących przepisów nie każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.  Musi bowiem spełniać szereg warunków, aby tak się stało. Nie da się też ukryć, że wiele w tym momencie zależy od interpretacji przepisów przez organy podatkowe. Doskonale widać to właśnie na przykładzie soczewek kontaktowych – opcja „wrzucenia” ich do kosztów firmowych nie jest wcale aż tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Czy soczewki kontaktowe są kosztem podatkowym?

Zgodnie z licznymi interpretacjami organów podatkowych zakup soczewek kontaktowych nie jest warunkiem koniecznym do wykonywania pracy przy komputerze, ale wydatkiem, jaki wynika z zaleceń lekarza-okulisty i mającym na celu ochronę zdrowia danej osoby. W związku z tym jest traktowany jako wydatek o charakterze osobistym, co uniemożliwia zaliczenie go do kosztów firmowych. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Omawiany wydatek jest uznawany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli:

– skorygowanie wady wzroku za pomocą okularów nie jest możliwe,

– soczewki spełniają funkcję podobną do odzieży roboczej np. kombinezonu roboczego, butów albo kasku.

W powyższym kontekście niezwykle istotne jest ustalenie, czy: po pierwsze – zakup soczewek kontaktowych ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, po drugie – czy jest związany z wadą wzroku. Oczywiście należy pamiętać również o odpowiednim udokumentowaniu wydatków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image