Karta kierowcy w kosztach uzyskania przychodu

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Karta kierowcy to jeden z dokumentów znajdujących zastosowanie w transporcie drogowym. Używana jest ona w celu zapisywania aktywności kierowcy. Musi ją posiadać każda osoba, która kieruje pojazdem wyposażonym w tachograf cyfrowy.

Karta kierowcy – co zawiera?

Na karcie kierowcy nie może zabraknąć informacji dotyczących kraju rejestracji pojazdu oraz daty wydania i wygaśnięcia ważności dokumentu. Zawiera również dane kierowcy takie jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer prawa jazdy. Polscy kierowcy mogą wyrobić omawiany dokument w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Karta kierowcy a koszty uzyskania przychodu – o czym pamiętać?

Karta kierowcy przypisana jest zawsze konkretnej osobie, niemniej podatkowe skutki związane z kosztami jej wyrobienia powstają nie tylko u kierowcy, ale również u jego pracodawcy. W tym kontekście bardzo często pojawia się pytanie o to, czy wydatki poniesione na ten cel mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to możliwe pod warunkiem, że koszty otrzymania karty zostaną zrefundowane przez pracodawcę. Co ważne, dotyczy to także kosztów wznowienia lub wymiany dokumentu. wydatki tego typu mają ścisły związek z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Karta kierowcy – czy jest przychodem pracownika?

W świetle przepisów karta kierowcy stanowi przychód pracownika, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych. Wynika to z tego, że karta jest imiennie przypisana konkretnej osobie i nie może korzystać z niej żaden inny kierowca. Jednej karty kierowca może używać też i u innych pracodawców. Pracodawca, który dokonuje refundacji kosztów związanych z uzyskaniem karty, powinien jej wartość doliczyć do pozostałych przychodów kierowcy ze stosunku pracy oraz opodatkować na zasadach ogólnych. Oznacza to konieczność odprowadzenia zaliczki na PIT.

Więcej: http://kartakierowcy.waw.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image