Co zrobić z rozbitym samochodem?
Zniszczone w wypadku auto nie nadaje się do dalszej jazdy, wciąż jednak pozostaje własnością kierowcy. Nie można rozbitego samochodu tak po prostu wyrzucić, zresztą nie ma to sensu, bo nawet wrak przedstawia jeszcze mieć jakąś wartość. Co zatem najlepiej zrobić?
Spis treści
Co zrobić z wrakiem?
Kiedy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą, zwykle stosowana jest tzw. metoda dyferencyjna. Oznacza to, że z polisy wypłacana jest kwota równa wartości auta z dnia wypadku, ale pomniejszona o wartość wraku, ten bowiem dalej należy do kierowcy. Inaczej mówiąc, to właściciel musi się zatroszczyć o odzyskanie brakującej kwoty, sprzedając wrak.
Nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ prywatne osoby raczej nie są zainteresowane rozbitymi samochodami, ale warto sprawdzić ofertę skupu, na przykład na https://skupautzagotowke.net/skup-aut/prudnik/, ponieważ w takich miejscach często przyjmowane są również pojazdy niesprawne.
Może jednak warto naprawić?
Po niezbyt poważnym wypadku naprawa samochodu zwykle się opłaca, jeśli jednak ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą, oznacza to, że koszt naprawy przewyższa wartość samochodu i jego naprawa mija się z celem. Kto ma dostęp do tanich części zamiennych i jest w stanie większość prac wykonać samodzielnie, może spróbować podjąć się naprawy, choć najczęściej bardziej opłacalną opcją jest rozebranie pojazdu na części.
Kto podejmie się tego sam, musi jeszcze zadbać o utylizację resztek wraku. Robi to licencjonowana stacja demontażu, która jednak za każdy brakujący kilogram auta zażąda dopłaty, więc koniec końców samodzielna sprzedaż części może przynieść finansowe straty. Łatwiej będzie oddać wrak do skupu, na przykład do https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/ – kierowca odzyskuje pieniądze za rozbite auto i nie musi się już martwić legalną utylizacją.
Jakie auto można oddać do skupu?
Większość skupów, jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, przyjmuje powypadkowe samochody, bo nawet z wraku da się pozyskać wartościowe części. Problemy pojawiają się jednak, gdy auto jest zalane, bardzo stare albo tak zniszczone, że już nie ma szans na odzyskanie jakichkolwiek cennych części. Wtedy pozostaje złomowanie, ale musi to być legalna stacja demontażu, która wyda zaświadczenie niezbędne do tego, by wyrejestrować pojazd.