Ile kosztuje karta kredytowa?

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

W portfelach Polaków jest ponad 44 mln kart płatniczych – jak informował po I kwartale 2021 roku Narodowy Bank Polski. Jednak kart kredytowych jest niewiele – to około 12,3 proc. wszystkich „plastików”. Barierą w korzystaniu z nich może być przekonanie o tym, że kredyt zaciągany w ten sposób w banku jest drogi. Jak jest naprawdę? Zobacz, ile kosztuje karta kredytowa.

  • Polacy mają około 5,3 mln kart kredytowych – stan na II kw. 2021 roku.
  • Karta kredytowa jest kartą płatniczą pozwalającą na korzystanie z pieniędzy banku w ramach limitu kredytowego.
  • Z karty kredytowej można korzystać bezpłatnie w ramach tzw. okresu bezodsetkowego.

Zmniejsza się liczba kart kredytowych w dyspozycji Polaków

W I kwartale 2021 roku Polacy mieli około 5,4 mln kart kredytowych. Natomiast na koniec czerwca 2021 roku było ich o 100 000 mniej – około 5,3 mln sztuk. Na koniec marca ubiegłego roku w Polsce wartość zobowiązań zaciągniętych na kartach kredytowych wynosiła 13,934 mld zł. Dla porównania na koniec 2020 roku kwota ta sięgnęła 14,359 mld zł. Oznacza to spadek o 424 mln zł.

NBP obserwuje malejącą popularność kart kredytowych właściwie z kwartału na kwartał. Powodów takiej sytuacji należy upatrywać w tym, że boimy się wysokich kosztów wynikających z korzystania z kart kredytowych, podczas gdy są sposoby na to, aby korzystać z tzw. kredytówek niemal bezpłatnie. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje karta kredytowa.

Jak działa karta kredytowa?

Karty płatnicze wydawane przez banki dzielą się przede wszystkim na debetowe, pozwalające na to, byś korzystał przy płatnościach bezgotówkowych z pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie osobistym, oraz na kredytowe. Te ostatnie umożliwiają korzystanie z przyznanego Ci przez bank limitu, czyli z pieniędzy banku.

Jednak nie od razu po tym, jak posłużysz się np. w sklepie lub punkcie usługowym albo w internecie przy płatnościach kartą kredytową, zostaną Ci naliczone odsetki. Wszystko dlatego, że banki wyznaczają każdemu klientowi przy karcie kredytowej tzw. okres bezodsetkowy, w którym można dokonywać płatności przy wykorzystaniu nieoprocentowanego zobowiązania.

Na okres bezodsetkowy składają się:

  • miesięczny okres rozliczeniowy – trwa on w granicach 28-31 dni,
  • okres przeznaczony na spłatę zadłużenia bez odsetek – trwa około 20-25 dni w zależności od banku i rodzaju karty kredytowej,

Łącznie więc przez nawet 56 dni (a w niektórych bankach dłużej) możesz korzystać z pieniędzy instytucji w ramach limitu przyznanego Ci w rezultacie wnioskowania o kartę kredytową i nie musieć martwić się jakimikolwiek odsetkami. Jeśli spłacisz w tym czasie całe swoje zadłużenie powstałe w miesięcznym okresie rozliczeniowym, bank nie naliczy Ci odsetek.

Ile może kosztować karta kredytowa?

Karta kredytowa może dać Ci dostęp do darmowego lub taniego źródła finansowania bieżących wydatków. Jak to możliwe?

Wiele banków nie pobiera opłat za wydanie i obsługę głównej karty kredytowej. Może być warunkowo lub bezwarunkowo obsługiwana bezpłatnie. Niektórzy wydawcy takich kart mogą pobierać miesięczną opłatę, jeśli nie spełnisz warunku wartości lub liczby transakcji dokonywanych miesięcznie. Dają Ci za to możliwość spłaty zadłużenia w okresie bezodsetkowym trwającym średnio 56 dni, bez naliczania odsetek.

Licz się z tym, że brak spłaty zaciągniętego zobowiązania na czas narazi Cię na naliczenie odsetek od kwoty kredytu w wysokości nawet 11,50 proc. w skali roku, co odpowiada odsetkom maksymalnym z Kodeksu cywilnego. Maksymalna ich wysokość za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie, tj. sumy stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. Obecnie stopa referencyjna wynosi 2,25 proc., co daje maksymalne odsetki na poziomie 11,50 proc.

Ponadto możesz spotkać się z opłatami za wydanie kart dodatkowych do głównej karty kredytowej. Za każdym razem płacisz też za wybranie gotówki z bankomatów przy jej użyciu, a kwota takich transakcji od razu jest oprocentowana i są od niej naliczane odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image