Outsourcing usług księgowych – co wchodzi w zakres usług biura rachunkowego i czy warto z niego skorzystać?

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Outsourcing usług księgowych to zlecenie firmie zewnętrznej – biuru rachunkowemu ogółu czynności związanych z prowadzeniem księgowości przedsiębiorcy.

Na czym polega outsourcing usług księgowych?

Outsourcing usług księgowych to przekazanie do biura rachunkowego ogółu czynności związanych z księgowością przedsiębiorcy, czyli zlecenie mu obsługi księgowej. Jest to alternatywa dla samodzielnego prowadzenia księgowości oraz zatrudnienia księgowej.

Outsourcing opiera się najczęściej na zasadach umowy o współpracy, w której strony szczegółowo określają zakres prowadzonych przez biuro rachunkowe czynności. Rozliczenie odbywa się na ogół w trybie comiesięcznym, a ewentualne dodatkowo płatne usługi rozliczane są według ustalonych wcześniej zasad.

Zakres obsługi księgowej podejmowanej prze biura rachunkowe w ramach outsourcingu usług

Jakie działania podejmuje biuro rachunkowe w ramach outsourcingu usług księgowych? Szczegóły zależą od ustaleń dokonanych pomiędzy stronami, należy bowiem pamiętać, że oferta biur rachunkowych może się od siebie różnić. Warto zatem każdorazowo ustalić zakres usług i określić je w umowie.

Na przykładzie Biura Rachunkowego 5+ Consulting wskazać można, że do najczęściej podejmowanych przez biura rachunkowe działań zalicza się:

  • prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • prowadzenie księgowości przedsiębiorców rozliczających na zasadach ryczałtu,
  • prowadzenie księgi rachunkowej i pełnej księgowości,
  • prowadzenie księgowości stowarzyszeń i fundacji,
  • sprawdzanie dokumentacji pod względem poprawności rachunkowej i finansowej,
  • przygotowywanie i dostarczanie dokumentacji do organów skarbowych,
  • bieżące rozliczenia księgowe.

Outsourcing usług księgowych – korzyści

Outsourcing księgowości do biura rachunkowego pociąga za sobą szereg korzyści. Najczęściej wymienianą jest obniżenie kosztów – zlecenie usług biuru rachunkowemu jest znacznie tańsze niż zatrudnienie samodzielnej księgowej i stworzenie dodatkowego miejsca pracy. Warto pamiętać, że opłaty za prowadzenie księgowości przez biura rachunkowe można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przekazanie księgowości do biura rachunkowego to ponadto uniknięcie kosztów oprogramowania rozliczeniowego, sprzętu, czy programów zabezpieczających.

Outsourcing usług księgowych to także zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu – księgowe zatrudnione w biurze rachunkowym posiadają specjalistyczną, aktualną wiedzę. Warto także podkreślić, że zespół w biurze rachunkowym dysponuje większym doświadczeniem, bo łączy wiedzę wielu osób.

Biura rachunkowe posiadają ponadto obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym interesy klienta zostają zabezpieczone na wypadek popełnienia przez księgową błędu. Dzięki temu może on zająć się prowadzeniem działalności, rozwojem firmy i realizowaniem przyjętej strategii.

Outsourcing księgowości – dodatkowe usługi

Rozbudowana oferta biur rachunkowych pozwala także w wielu przypadkach na połączenie outsourcingu obsługi księgowej z innymi usługami. Jakimi? Warto wskazać choćby obsługę kadr i płac, doradztwo księgowe, wsparcie przy wyborze doradców podatkowych lub finansowych, rozliczenia roczne, a także pomoc przy założeniu działalności gospodarczej bądź przekształcenia jej formy. Możliwość uzyskania  kompleksowej obsługi jest zaś niewątpliwym atutem, warto rozważyć zatem takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image