Co może zrobić za Ciebie biuro księgowe?

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Wiele firm poszukując wsparcia księgowego, najczęściej decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym, które świadczy szeroko pojęte usługi księgowe. Czym jednak może konkretnie zająć się takie biuro? Co księgowa wykona za przedsiębiorcę i jakiej pomocy może udzielić, przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Czym jest biuro księgowe?

Przede wszystkim biuro księgowe, czy też biuro rachunkowe to firma, która w sposób profesjonalny zajmuje się świadczeniem usług na rzecz osób fizycznych oraz przedsiębiorstw czy innych instytucji. Najczęściej zakres dostępnych świadczeń jest pod wieloma względami bardzo zróżnicowany i będzie zależał przede wszystkim od danego biura. Oczywiście podstawą będzie tutaj prowadzenie obsługi finansowo-księgowej, ale nierzadko, ich kompetencje sięgają dalej. Ustaliliśmy już, że biuro księgowe oferuje różną pomoc (przykłady na jasta.pl), warto więc przyjrzeć się konkretnym usługom, jakie można spotkać.

Obsługa finansowo-księgowa biura księgowego

To pojęcie zdecydowanie jest najszersze, jeżeli chodzi o zakres wsparcia, które może zaoferować biuro księgowe. Najczęściej zalicza się do tego prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie podatku VAT, PIT, CIT, ewidencję przychodów i rozchodów, środków trwałych i wyposażenia, tworzenie sprawozdań finansowych firmy czy sprawozdań do GUS. Biuro księgowe zajmuje się także tworzeniem planu kont firmowych oraz polityki rachunkowości. Jednym słowem, zajmuje się całą podstawą działania przedsiębiorstwa.

Obsługa kadrowo-płacowa biura księgowego

Zatrudniając pracowników, także trzeba się liczyć z wieloma przepisami prawa. Biuro rachunkowe może bardzo pod tym względem pomóc, przejmując na swoje barki sprawy związane z prowadzeniem akt osobowych, ewidencję urlopów, zwolnień lekarskich czy nadgodzin, a także zajmie się sporządzaniem listy płac czy raportów do ZUS obliczając składki na ubezpieczenie społeczne. To biuro rachunkowe najczęściej odpowiada też za tworzenie umów cywilnoprawnych.

Pomoc doradcza biura rachunkowego

Przedsiębiorcy mogą także skorzystać ze wsparcia doradczego. Przydatne jest to szczególnie w przypadku nowych firm, które planują się dopiero otworzyć, ale nie tylko. Jeżeli przedsiębiorstwo się rozwija i zmienia się jego status prawny, także trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Firmy mogą też udać się do biura księgowego po wsparcie w temacie kredytów, dotacji czy korzystniejszego opodatkowania, by wiedzieć, jakie podjąć kroki, by wszystko było w porządku i nie zapłacić za to krocie. Kompetencje księgowych często wykraczają daleko poza wiedzę o finansach i obecnie osoby takie muszą znać wiele przepisów prawa.

Reprezentacyjna rola biura rachunkowego

Wiele dokumentów, papierów i innych obowiązków wymaga nierzadko, że przedsiębiorca jest zmuszony do jeżdżenia po wielu miejscach w celu wypełnienia formalności. I tutaj przydać może się pomoc biura rachunkowego, które może to zrobić za nas. Zajmie się wypełnianiem wniosków i sporządzaniem innych dokumentów, a następnie będzie reprezentować firmę przez urzędami i innymi organami, dostarczając wszystkie niezbędne dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image