Wartość godzinowa – wycena wartości godzinowej

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Mianem stawki godzinowej określany jest sposób wynagradzania pracownika. To nic innego jak kwota otrzymywana przez pracownika za wykonywanie ustalonej pracy w określonym czasie, a mianowicie przez jedną godzinę zegarową. Jak dokonywana jest wycena stawki godzinowej?

Najniższa stawka godzinowa – ile wynosi?

Obowiązujące w Polsce przepisy obligują respektowania przez przedsiębiorców stawki godzinowej znajdującej odniesienie do oso bób, które są zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. W 2021 r. najniższa stawka godzinowa wynosi:

– brutto: 18,30 zł,

– netto: 13,37 zł (z uwzględnieniem składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 13,38 zł (bez składki na ubezpieczenie chorobowe).

Co się natomiast tyczy najniższej stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i rozliczanych systemem godzinowym, to opiera się ona na wysokości płacy minimalnej wynoszącej w 2021 r. 2800 zł brutto, np. w październiku jest to 16,66 zł brutto, a w grudniu 15,90 zł brutto.

Wycena stawki godzinowej – o czym pamiętać?

Wycena stawki godzinowej wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jest to zatem bardzo indywidualna sprawa, która w ogromnym stopniu zależy od rodzaju danej pracy. Należy zatem sprawdzić, jakie są realne stawki za wykonanie danej czynności i zastanowić się, które działania z tym związane pochłaniają najwięcej czasu i kosztów. Wskazane jest również dostosowanie stawki do konkretnego klienta, dlatego w jednym przypadku może być ona niższa, a w innym wyższa. W każdym razie konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich nakładów poniesionych w związku z wykonaniem określonego zadania. Inaczej stawkę godzinową wyliczy np. instruktor fitness, a inaczej osoba specjalizująca się w wykonywaniu stron internetowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image