Wycena zapasów fifo i lifo

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Metoda wyceny posiadanych zapasów jest bardzo ważna dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ ceny materiałów i koszty produkcji nieustannie się zmieniają. W tym kontekście mówi się o metodach wyceny takich jak m.in. FIFO oraz LIFO. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie oznaczają te pojęcia.

Metoda FIFO – na czym polega?

FIFO jest metodą wykorzystywaną do wyceny zapasów oraz ich rozchodu, niemniej w ten sposób wycenia się również cenę najwcześniejszą. FIFO to skrót od First In First Out, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Przy zastosowaniu tej metody rozchód księgowany jest tak, że zaczyna się to od jednostki towaru przyjętej najwcześniej do magazynu.

Metoda LIFO – co to takiego?

Metoda LIFO jest przeciwieństwem do przedstawionej powyżej metody FIFO, ponieważ księgowanie rozchodu rozpoczyna się od ostatniej jednostki, jaka została przyjęta do magazynu. Skrót LIFO oznacza Last In, First Out – czyli „ostatnie weszło, pierwsze wyszło”. LIFO jest metodą najpóźniejszej dostawy.

Metody FIFO i LIFO – przykłady zastosowań

Bardzo dobrym przykładem zastosowania metody FIFO są podajniki pieczywa w supermarketach. Towar wyciągnięty przez klienta trafia na regał przesuwny w pierwszej kolejności, a pracownik sklepu z drugiej strony dokłada świeże pieczywo – tym samym pozostałe produkty znajdujące się na regale zostają przesunięte na jego dół. Jeśli natomiast chodzi o metodę LIFO, to widać ją doskonale na przykładzie ustawienia wózków zakupowych w supermarketach. Klient wyciąga ostatni wózek z kolejki – a więc ten, który został w niej ustawiony jako ostatni.

 

2 myśli na temat “Wycena zapasów fifo i lifo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image