Odsetki od lokaty w przychodach firmy

Oceń ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Przedsiębiorca, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, może dokonywać rozliczeń za pośrednictwem konta firmowego. Taki rachunek ma opcję założenia lokaty terminowej, dzięki czemu ulokowane w takim produkcie finansowym pieniądze zarabiają na siebie – na koniec wypłacana jest suma powiększona o stosowne odsetki. Jak je zaksięgować w przychodach firmy?

Odsetki od lokaty firmowej

Zgodnie z nowelizacją ustaw o PIT i CIT, odsetki od lokaty na rachunku firmowym, jeśli jest on założony na potrzeby prowadzonej działalności, są traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Reguluje to Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – art. 14 ust. 2 pkt. 5. Inaczej mówiąc, przedsiębiorca musi powiększyć przychody swojej firmy o wartość odsetek z lokaty i odprowadzić od tej kwoty podatek dochodowy. Więcej o formach zarabiania na oszczędnościach: https://zacznijoszczedzac.pl/.

Jak ująć odsetki w księdze?

Niezależnie od tego, na jaki okres założona jest lokata, bank w określonych terminach dopisuje do zgromadzonej kwoty odsetki. To przychód podatkowy, który umieszcza się w księdze podatkowej firmy, zarówno gdy lokata jest w złotówkach, jak i innej walucie – Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje jako przychód z działalności gospodarczej wszelkie odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na firmowych rachunkach rozliczeniowych.

Odsetki od lokaty wpisuje się w pozycję „pozostałe przychody”, a podstawą tego wpisu jest wyciąg bankowy z datą dopisania odsetek do danego rachunku. Jeśli lokata jest w obcej walucie, wartość odsetek należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym, jaki poprzedza datę uzyskania przychodu.

Ile trzeba zapłacić w ramach podatku dochodowego?

Odsetki z lokat terminowych to przychód, jednak wcześniejsze przepisy uznawały środki pieniężne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą za wyjątek. Po nowelizacji ustaw o PIT i CIT ujednolicono te zapisy, i obecnie lokaty firmowe są traktowane tak samo jak lokaty prywatne, czyli odsetki stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, a nie przychód z działalności gospodarczej. W myśl nowych przepisów, odsetki od lokat firmowych są obarczone podatkiem dochodowym w wysokości 19 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image