Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za rok poprzedni

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Produkcją alkoholu mogą się zajmować nie tylko wielkie koncerny, ale również lokalni przedsiębiorcy. Niezależnie od skali produkcji, jeśli przedsiębiorca posiada zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu, konieczne jest złożenie oświadczenia o wartości jego sprzedaży. Jak to wygląda w praktyce?

 Kogo dotyczy obowiązek składania oświadczenia? 

Oświadczenie dotyczy sprzedaży każdego rodzaju alkoholu. Wyróżnia się pod tym względem trzy grupy produktów:

– o zawartości do 4,5 % alkoholu oraz piwa (również te mające więcej niż 4,5 %)

– o zawartości od 4,5 do 18 % alkoholu

– o zawartości powyżej 18 % alkoholu

W dokumencie należy wskazać wartość brutto sprzedanych alkoholi, a termin złożenia oświadczenia upływa 31 stycznia – odnosi się ono zawsze do sprzedaży za rok poprzedni, co pozwala określić wysokość opłaty za korzystanie z udzielonego zezwolenia.

Nie ma przy tym znaczenia, czy produkcja alkoholu jest przemysłowa, czy odbywa się tradycyjnymi metodami – istotne jest jedynie to, czy wytwórca prowadzi działalność komercyjną. Klienci prywatni, posiadający aparaturę do domowej destylacji dostępną np. na  https://dobrydestylator.pl/, i wytwarzający alkohole wyłącznie na domowy użytek, są z takiego obowiązku zwolnieni. Więcej informacji o przykładowej aparaturze do domowej destylacji: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.

Gdzie złożyć swoje oświadczenie?

Oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu należy złożyć w urzędzie miasta albo gminy, na terenie której znajduje się dany punkt sprzedaży produktów alkoholowych. Można to zrobić osobiście albo poprzez pełnomocnika – w tym drugim przypadku wymagane jest jeszcze przedłożenie w urzędzie pełnomocnictwa potwierdzonego opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Dokumenty można złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym bądź pocztą elektroniczną – przy załatwianiu formalności online potrzebny jest podpis kwalifikowany albo profil zaufany.

Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje wygaszeniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu – dzieje się to po upływie 30 dni, licząc od 31 stycznia. Co ważne, jeśli 31 stycznia przypada na dzień wolny od pracy, nie powoduje to wydłużenia terminu, tylko oświadczenie musi zostać złożone wcześniej, do piątku.

Jakie są opłaty?

Jeśli sprzedaż nie przekroczyła przez cały rok kwoty 37 500 zł, opłata za zezwolenie wynosi 525 zł. W przypadku produktów o zawartości powyżej 18 procent jest to kwota 77 tysięcy zł, a za zezwolenie płaci się 2100 zł. Po przekroczeniu pułapu 37 500 zł albo 77 000 zł, opłata naliczana jest procentowo od ogólnej sprzedaży napojów. Odpowiednią opłatę można uiścić w trzech ratach albo jednorazowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image