Kiedy windykacja oddaje sprawę do komornika?
Odzyskanie należności nie zawsze jest proste. Coraz częściej zdarza się, że wierzyciele – zamiast samodzielnie odzyskiwać należności – decydują się na skorzystanie z usług firm windykacyjnych. Te z kolei chętnie straszą dłużników komornikiem. Czy słusznie? Sprawdź, czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika, a jeśli tak – po jakim czasie może to nastąpić.
Spis treści
Czy windykacja może oddać sprawę do komornika?
O ile z perspektywy wierzyciela skorzystanie z usług firmy windykacyjnej może być bardzo dobrym rozwiązaniem – głównie z uwagi na brak konieczności samodzielnego odzyskiwania należności – o tyle z perspektywy dłużnika powoduje to pewne komplikacje. Firmy windykacyjne zajmują się przede wszystkim przejmowaniem i skupowaniem zadłużenia, a także odzyskiwaniem pieniędzy dla swoich klientów.
Obecnie firmy windykacyjne coraz częściej przekazują sprawy do sądu, unikając w ten sposób zbyt długiego ubiegania się o opłacenie należności przez dłużnika. Po przekazaniu sprawy do sądu, działania rozpoczyna komornik. Oznacza to, że przekazanie sprawy do sądu przez firmę windykacyjną jest równoznaczne z oddaniem jej do komornika.
Jak wygląda postępowanie w przypadku przekazania sprawy do komornika?
Niestety, niejednokrotnie firmy windykacyjne stosują pewną nieprzyjemną technikę, a mianowicie straszą dłużników, że oddadzą sprawę do komornika. Wynika to z faktu, że komornik kojarzy się negatywnie, a w wyobrażeniu wielu osób jest to osoba, która niespodziewanie przychodzi do domu i odbiera cały majątek.
Należy jednak mieć świadomość, że wszelkie działania komornika uregulowane są prawnie oraz że jest to osoba, która reprezentuje sąd. Zanim więc komornik przystąpi do działania, sąd musi wszystko zatwierdzić i wydać nakaz zapłaty. Na samym początku komornik orientuje się, jak wygląda sprawa danego zadłużenia, a także kontaktuje się z dłużnikiem w celu ustalenia, jaki jest powód opóźnienia w płatnościach. Pamiętajmy jednak, że uprawnienia komornika są o wiele szersze niż windykatora. Komornik może między innymi zająć część majątku dłużnika lub sprzedać jego majątek w trakcie licytacji komorniczej.
Po jakim czasie windykacja oddaje sprawę komornika?
Firmy windykacyjne mają własne wewnętrzne procedury, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do komornika. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy próby odzyskania należności są nieefektywne – na przykład po trzech miesiącach działań. Należy jednak pamiętać, że firmy windykacyjne również muszą działać w sposób zgodny z prawem: https://jakubowskazawada.com/windykacja-naleznosci/. Przed przekazaniem sprawy do komornika, windykator może próbować odzyskać należność w sposób polubowny. Dopiero po przekazaniu sprawy do sądu i uzyskaniu korzystnego wyroku sądu zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, do akcji może wkroczyć komornik.
Istotne jest więc to, ile czasu będzie trwało takie postępowanie. Wszystko zależy tutaj od konkretnego sądu i od tego, ile tego typu spraw czeka w kolejce. Może okazać się, że czas oczekiwania na wyrok sądu wyniesie nawet kilka miesięcy, w związku z czym komornik rozpocznie swoje działania na długo po tym, gdy firma windykacyjna przeprowadzi już swoje polubowne działania.
Kiedy windykacja oddaje sprawę do komornika – podsumowanie
Wielu dłużników, wobec których działania prowadzą firmy windykacyjne, zastanawia się nad tym, po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do komornika. Najczęściej zajmuje to co najmniej kilka miesięcy. Oczywiście warto postarać się opłacić wszystkie zobowiązania finansowe jak najszybciej, czyli przed oddaniem sprawy do sądu i rozpoczęciem działań przez komornika.
Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/
Dłużnikom polecam się rozliczyć na poziomie windykacji bo potem czekają ich duże nieprzyjemności. Jeśli macie problem z odzyskaniem nalezności to kaczmarski inkasso świetnie podchodzą do tematu. Windykacja na koszt dłużnika jest bardzo skutecznym środkiem
Najlepsza windykacja załatwia sprawę szybko i porządnie, u mnie tak było jak korzystałem z Kaczmarski Inkasso. Wszystko porządnie i na koszt dłużnika.
Znalazłem scorector com w internecie i byłem sceptycznie nastawiony do ich usług, ale ponieważ potrzebowałem poprawić swoją historię kredytową, postanowiłem zaryzykować. Okazało się, że serwis rozwiązał mój problem i pomógł mi w krótkim czasie poprawić historię kredytową. Gdy miałem więcej pytań dotyczących usługi, dział obsługi nie miał problemu z odpowiedzią na nie, polecam wszystkim