Donos do prokuratury
Składać do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa czy nie? Taki dylemat ma wiele osób. Powinny one pamiętać o tym, że niektórych sytuacjach podjęcie takich działań może uratować komuś życie.
Donos do prokuratury – czy jest obowiązkowy?
Kwestie związane ze składaniem zawiadomień do takich organów jak policja oraz prokuratura regulowane są odpowiednimi przepisami. Każdy obywatel musi mieć świadomość tego, że w przypadku podejrzeń o popełnienie ciężkiego przestępstwa złożenie zawiadomienia do prokuratury jest obligatoryjne. Chodzi tu m.in. o morderstwa, zagrożenie terroryzmem ora czyny przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście jeśli zachodzi przypuszczenie, że ktoś wskutek czynów innych osób może ucierpieć, to poinformowanie o Tm prokuratury jest jak najbardziej uzasadnione.
Donos do prokuratury – to jest ważne!
Składając zawiadomienie do prokuratury, trzeba skupić się na faktach i przedstawieniu sprawy w konkretny sposób. Dobrze widziane jest poparcie informacji zawartych w zawiadomieniu zeznaniami świadków lub fotografiami. Oczywiście w pewnych sytuacjach liczy się czas, dlatego jeśli sytuacja jest poważna, trzeba jak najprędzej skontaktować się z prokuraturą. Składając zawiadomienie, autor może zaznaczyć, że chce uzyskać informacje o czynnościach, jakie zostały podjęte w związku ze zgłoszoną przez niego sprawą. Ma także prawo do tego, aby zastrzec swoje dane osobowe i pozostawić je wyłącznie do informacji prokuratury. Zawiadomienie skierowane do tego organu nie musi mieć formy pisemnej – równie dobrze można je złożyć osobiście albo telefonicznie.