Donos do KRUS-u

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Polacy piszą donosy do wielu instytucji – w tym również do KRUS-u. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odpowiada za ubezpieczenie społeczne rolników, a także prowadzi rehabilitację leczniczą oraz zajmuje się sprawami zwianymi z prewencją, zasiłkami i świadczeniami kombatanckimi dla inwalidów wojennych.

Jakich spraw dotyczą donosy do KRUS-u?

Autorzy donosów najczęściej informują KRUS o podejrzeniach nieopłacania składek oraz nieprowadzenia przez ubezpieczonego działalności rolniczej. Zawartość skarg nie zawsze znajduje pokrycie w rzeczywistości. Niemniej każdego roku pracownicy KRUS-u przeprowadzają szereg kontroli, których efektem jest stwierdzenie licznych nieprawidłowości – część tych kontroli odbywa się na podstawie skarg. Sporo osób pragnących uniknąć opłacania bardzo wysokich składek ZUS bezpodstawnie przechodzi do KRUS-u – jest to dość często spotykane zjawisko.

Jak napisać skuteczny donos do KRUS-u?

Aby donos do KRUS-u był skuteczny, czyli przyniósł rezultat w postaci kontroli, powinien spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musi odnosić się do faktów oraz zawierać konkretne informacje przedstawione w sposób jasny i przejrzysty. Mile widziane jest poparcie ich dowodami w formie np. zeznań świadków, zdjęć, nagrań czy wydruków z mediów społecznościowych. Należy pamiętać także o tym, że KRUS co do zasady nie zajmuje się anonimami, dlatego wskazane jest opatrzenie skargi danymi autora, który oczywiście ma prawo zastrzec, że pozostają one tylko i wyłącznie do wiadomości pracowników KRUS-u. Podpisanie donosu imieniem i nazwiskiem ma ten plus, że umożliwia uzyskanie informacji o przebiegu sprawy opisanej w skardze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image