Donos na policję

Oceń ten wpis!
[Total: 3 Average: 4]

Jedną z licznych instytucji, do których Polacy piszą donosy, jest policja. Jest to kwestia wzbudzająca szereg kontrowersji, niemniej warto pamiętać o tym, że w wielu sytuacjach złożenie zawiadomienia na policję jest obowiązkowe.

Donos na policję – kiedy trzeba go złożyć?

Złożenie zawiadomienia na policję jest obowiązkowe w przypadku ciężkich zbrodni, do których zaliczają się m.in. morderstwo, zagrożenie terroryzmem oraz czyny przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Niedopełnienie powyższego obowiązku może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, nie wyłączając kary pozbawienia wolności.

Donos na policję – o tym trzeba pamiętać!

Decydując się na napisanie donosu na policję, należy pamiętać o paru istotnych kwestiach. Przede wszystkim przesłanki do napisania donosu muszą być konkretne, chociaż w praktyce mają różne podłoże. Niekiedy autorzy donosów na policję kierują się wyłącznie chęcią uprzykrzenia życia innej osobie – powinni mieć świadomość tego, że składanie fałszywych zeznań jest karalne. Wskazane jest, aby informacje zawarte w donosie zostały przedstawione w sposób jasny i przejrzysty – najlepiej, jeśli zostaną poparte dowodami w postaci zeznań świadków czy fotografii. W żadnym wypadku nie wolno mijać się z prawdą. Co do zasady policja nie zajmuje się anonimowymi pismami – robi to tylko w wyjątkowych sytuacjach. Chcąc dowiedzieć się czegoś o przebiegu sprawy, trzeba donos podpisać – można z zastrzeżeniem, że dane autora pozostają tylko do wiadomości policji. Zawiadomienie nie musi mieć formy pisemnej – w bardzo pilnych sprawach, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia poważnego przestępstwa, najlepiej jest zadzwonić na numer 997.

 

 

 

4 myśli na temat “Donos na policję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image