Donos do ZUS

Oceń ten wpis!
[Total: 5 Average: 3.4]

Instytucją, która w Polsce odpowiada za realizowanie zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakres czynności wykonywanych przez ZUS jest dosyć szeroki – obejmuje m.in. egzekwowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne oraz przyznawanie rent i emerytur.

Kto pisze donosy do ZUS i dlaczego?

Skargi do ZUS dotyczą najczęściej zwolnień lekarskich oraz rent. W wielu przypadkach treści zawarte w takich pismach nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, niemniej urzędnicy podkreślają, że tej kwestii sporo się zmieniło w przeciągu ostatnich lat. Autorami donosów są różne osoby: sąsiedzi, członkowie rodzin, przedsiębiorcy oraz pracodawcy. Skargi składają osobiście, przez telefon albo wysyłają pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Coraz chętniej podpisują się pod donosami, w związku z czym mniejsza się liczba anonimów wysyłanych do ZUS. Warto przypomnieć, że po wysłaniu do ZUS anonimu przepadają szanse na uzyskanie informacji o przebiegu sprawy.

Donos do ZUS – jak napisać, na co zwracać uwagę?

Pisząc donos do ZUS, trzeba skupić się przede wszystkim na faktach, a nie na emocjach i osobistych porachunkach, które nie leżą w spectrum zainteresowania urzędników. Treść donosu powinna być konkretna i przejrzysta –najlepiej poparta dowodami takimi jak np. fotografie, wydruki z portali społecznościowych, zeznania świadków, nagrania itp.

 

2 myśli na temat “Donos do ZUS

  • 18 lipca, 2022 o 10:41 am
    Permalink

    WNIOSEK O WSZCZECIE POSTĘPOWANIA WYJAŚNIAJĄCEGO W SPRAWIE PANI KATARZYNY DZIEWULSKIEJ ZAMIESZKAŁEJ W SKOWARCZU PRZY ULICY GDAŃSKIEJ18.OSOBA TA OSTATNIO PRZEBYWA NA ZWOLNIENIACH NIBY COŚ Z BARKIEM MA {A CAŁY CZAS DORABIA SPRZĄTA
    ]W TRAKCIE ZWOLNIEN LEKARSKICH WYKORZYSTYWAŁA DO PRYWATNEGO CELU NP17 LIPCA WOCILA Z WYJAZDU ZA PARE DNI ZNÓW WYJEŻDŻA ZNÓW DATY WYJAZDOW POKRYWAŁY SIĘ ZE ZWOLNIENIAMI LEKARSKIMI.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image