Donos do ZUS

Oceń ten wpis!
[Total: 4 Average: 3]

Instytucją, która w Polsce odpowiada za realizowanie zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakres czynności wykonywanych przez ZUS jest dosyć szeroki – obejmuje m.in. egzekwowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne oraz przyznawanie rent i emerytur.

Kto pisze donosy do ZUS i dlaczego?

Skargi do ZUS dotyczą najczęściej zwolnień lekarskich oraz rent. W wielu przypadkach treści zawarte w takich pismach nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, niemniej urzędnicy podkreślają, że tej kwestii sporo się zmieniło w przeciągu ostatnich lat. Autorami donosów są różne osoby: sąsiedzi, członkowie rodzin, przedsiębiorcy oraz pracodawcy. Skargi składają osobiście, przez telefon albo wysyłają pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Coraz chętniej podpisują się pod donosami, w związku z czym mniejsza się liczba anonimów wysyłanych do ZUS. Warto przypomnieć, że po wysłaniu do ZUS anonimu przepadają szanse na uzyskanie informacji o przebiegu sprawy.

Donos do ZUS – jak napisać, na co zwracać uwagę?

Pisząc donos do ZUS, trzeba skupić się przede wszystkim na faktach, a nie na emocjach i osobistych porachunkach, które nie leżą w spectrum zainteresowania urzędników. Treść donosu powinna być konkretna i przejrzysta –najlepiej poparta dowodami takimi jak np. fotografie, wydruki z portali społecznościowych, zeznania świadków, nagrania itp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


CAPTCHA Image
Reload Image