Spółka komandytowa – wady i zalety

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Spółka komandytowa to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej w Polsce. jakimi cechami się wyróżnia i o czym trzeba pamiętać, decydując się na jej założenie? Jakie ma mocne i słabe strony?

Spółka komandytowa – co to takiego?

Spółka komandytowa jest spółką osobową, która ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, gdzie za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, jednakże jeden podmiot nie może jednocześnie pełnić funkcji komplementariusza i komandytariusza. Charakterystyczną cechą spółki komandytowej jest posiadanie stałego składu osobowego bez organów prowadzących jej sprawy. Przy zakładaniu spółki komandytowej wymagany jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, natomiast jej umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Spółka komandytowa – zalety

Największymi zaletami spółki komandytowej są:

– Swoboda w kształtowaniu odpowiedzialności

Podmioty zakładające spółkę mają duże pole do popisu, jeśli chodzi o kształtowanie zapisów umowy.  Przepisy nie narzucają tego, kto może zostać komplementariuszem i komandytariuszem, nie określają również pułapu sumy komandytowej. Wszystkie te kwestie ustalają sami wspólnicy.

– Brak podwójnego opodatkowania

Kolejną przesłanką decydują o wyborze spółki komandytowej jako formy prowadzenia działalności jest to, że nie rozlicza się ona z podatku dochodowego. W tym przypadku zysk podlega opodatkowaniu tylko raz – u wspólników spółki.

– Brak minimalnego kapitału zakładowego

Przepisy o spółkach komandytowych nie określają minimalnej wysokości wkładów, jakie do spółki mają wnieść wspólnicy. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że wkłady te mogą wynosić nawet 1 zł.

– Opcja rejestracji online

Ogromną zaletą spółki komandytowej jest to, że da się ją zarejestrować przez internet, co jest niezwykle wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu.

– Wypłacanie zaliczek na poczet zysków

Prowadząc spółkę komandytową, można swobodnie wypłacać zaliczki na poczet zysków – bez konieczności sprostania różnym wymogom.

– Możliwość kontynuowania spółki po śmierci komandytariusza

Po śmierci komandytariusza, który odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej, nie ma obowiązku rozwiązywania spółki.

Spółka komandytowa – wady

Planując powołanie do życia spółki komandytowej, trzeba brać poprawkę na drugą stronę medalu. Spośród jej wad wymienia się przede wszystkim:

– Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

Spółka komandytowa oznacza konieczność prowadzenia pełnej księgowości – czyli ksiąg rachunkowych.

– Pełną odpowiedzialność komplementariuszy

Podmiot przyjmujący funkcję komplementariusza, musi liczyć się z tym, że z tego tytułu ponoszą one pełną odpowiedzialność. Obejmuje ona także osobisty majątek komplementariusza.

– Mocno ograniczoną decyzyjność komandytariuszy

Komandytariusz, który chciałby wykazać się zaangażowaniem w sprawy spółki, nie ma niestety z prawnego punktu widzenia takiej władzy. Nie może reprezentować spółki, a jego wpływ na jej działalność jest niewielki.

– Zakaz wydawania obligacji

Obligacje to świetny sposób na pozyskanie kapitału niezbędnego do prowadzenia działalności. Spółki komandytowe nie mogą jednak ich wydawać, co odcina je od dodatkowych źródeł dochodu. Mają co prawda prawo wystawiać weksle, ale z racji na specyfikę prawa wekslowego, znalezienie chętnych na weksle jest trudne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image