Spis z natury – kiedy go przeprowadzić?
Spis z natury – czyli remanent – jest czynnością, która ma na celu zbadanie faktycznej ilości towarów posiadanych przez przedsiębiorstwo. Następnie ten stan jest uzgadniany z ilością towarów, jaka wynika z faktur, PZ-tek, raportów kasowych i stanów w komputerowym programie handlowo-magazynowym.
Spis z natury – kto musi go przeprowadzić?
Spis z natury wymaga uwzględnienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do jego przeprowadzania są zobligowani przedsiębiorcy prowadzący KPiR i rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego. Jeśli chodzi o przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, to nie mają już obowiązku przeprowadzania spisu z natury – wyjątek stanowi tu sytuacja, kiedy firma podlega likwidacji.
Spis z natury – kiedy trzeba go przeprowadzić?
Spis z natury jest sporządzany w paru przypadkach, a mianowicie:
– w dniu rozpoczęcia działalności,
– w ostatni dzień roku podatkowego,
– 1 stycznia,
– gdy dochodzi do zmiany wspólników lub kiedy zmieniają się proporcje udziału wspólników,
– przy likwidowaniu działalności.
Uwaga: spis z natury sporządza się nawet wtedy, gdy jego wynik jest zerowy. Poza tym jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym, wówczas nie ma konieczności przeprowadzania remanentu – wystarczy tylko przepisać spis z natury z dnia poprzedniego, tj. z 31 stycznia.
Co zamieścić w spisie z natury?
W spisie z natury muszą przede wszystkim znaleźć się informacje dotyczące: towarów handlowych, podstawowych i pomocniczych materiałów, półwyrobów, gotowych wyrobów, produkcji w toku oraz braków i odpadów. Oprócz tego remanent powinien zawierać: nazwę firmy oraz dane jej właściciela, datę sporządzenia spisu z natury, numer kolejny pozycji arkusza, szczegółowe określenie towaru i łączną wartość remanentu. Nie może w nim także zabraknąć klauzuli „Spis zakończono na pozycji…” oraz podpisów właściciela firmy i osób odpowiedzialnych za sporządzenie remanentu.