Odpowiedzialność materialna pracowników

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Jednym z obowiązków każdego pracownika jest dbałość o własność firmy. Za swoje działania ponosi on materialną odpowiedzialność. Kwestie te reguluje kodeks pracy – stosowne zapisy zostały wprowadzone po to, aby pracodawca miał możliwość dochodzenia roszczeń za szkodę lub powierzone pracownikowi mienie.

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Istnieją dwa rodzaje materialnej odpowiedzialności pracownika. Pierwszy z nich to odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Występuje ona w momencie jednoczesnego zaistnienia poniższych warunków:

– pracodawca poniósł szkodę ,

– szkoda powstała z winy pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych mu obowiązków.

Pracodawca jest zobligowany do wykazania, że to pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę. W przypadku nieumyślnego jej wyrządzenia wysokość odszkodowania nie może być wyższa niż kwota 3-miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik. Jeżeli natomiast pracownik wyrządził szkodę celowo, musi w całości ponieść koszty jej naprawienia. W sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona przez paru pracowników, odpowiedzialność za nią jest ustalana w zależności od winy poszczególnych osób. Jeśli jednak określenie tych proporcji z pewnych względów nie jest możliwe, sprawcy szkody odpowiadają za nią po równo. Warto jeszcze w przy tek okazji nadmienić, że w razie szkód wyrządzonych przez pracownika osobom trzecim w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych odpowiedzialność za nie ponosi wyłącznie pracodawca.

Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Drugim rodzajem materialnej odpowiedzialności pracownika jest odpowiedzialność za powierzone mu mienie. Ma ona miejsce, kiedy:

– pracownik ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę,

– występuje domniemanie winy pracownika.

Tutaj pojawia się jednak parę istotnych kwestii. Przede wszystkim to pracodawca ma zadbać o to, aby mienie zostało powierzone pracownikowi w prawidłowy sposób. Pracownik musi wyrazić zgodę na objęcie tego mienia. Powinien też otrzymać szczegółowe informacje dotyczące ilości, rodzaju i wartości mienia. Podpisane przez niego oświadczenie o ponoszeniu odpowiedzialności materialnej ma znaczenie tylko dowodowe. O odpowiedzialności za mienie można mówić jedynie w przypadku jego prawidłowego powierzenia. Oczywiście nierzadko jest tak, że pracodawca powierza mienie kilku osobom. Wówczas odpowiadają one za nie w częściach określonych w umowie.

Odszkodowanie dla pracodawcy – to trzeba wiedzieć!

W kontekście omawiania zagadnień związanych z odszkodowaniem dla pracodawcy ważne są poniższe kwestie:

– pracodawca nie może żądać od pracownika odszkodowania, jeśli nie dopełnił stosownych formalności, tzn. nie uzyskał oświadczenia o odpowiedzialności materialnej podpisanego przez pracownika – samowolne dokonywanie potrąceń z pensji pracownika jest w takim układzie niedopuszczalne,

– odszkodowanie może zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika wyłącznie po wyrażeniu przez niego na to pisemnej zgody,

– odszkodowanie jest zależne od woli pracodawcy – może on go zażądać na drodze sądowej lub dokonując potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image