Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – o czym pamiętać?

Oceń ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, trzeba mieć na uwadze szereg istotnych kwestii mających wpływ na funkcjonowanie firmy w przyszłości. Dotyczą one m.in. miejsca prowadzenia działalności – co warto wiedzieć na ten temat?

Obowiązki przy rejestracji firmy

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEIDG we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta. Można dostarczyć go osobiście lub wysłać listem poleconym. Musi on zawierać różne informacje – obowiązkowe jest m.in. określenie siedziby firmy. W przypadku firm jednoosobowych adres siedziby najczęściej pokrywa się z adresem zamieszkania przedsiębiorcy, ale oczywiście wcale nie jest to regułą. Wypada przypomnieć, że adres siedziby firmowej zawsze można zmienić – wystarczy to tylko zgłosić w urzędzie, w którym został złożony wniosek CEIDG. Uwaga: w przypadku prowadzenia działalności w cudzym lokalu trzeba mieć na to zgodę jego właściciela, ponieważ lokale przeznaczone na cele związane z prowadzeniem firm są obłożone wyższym podatkiem od nieruchomości. W razie bezprawnego użytkowania lokalu na potrzeby działalności urząd skarbowy ma prawo zakwestionować wszystkie wydatki, jakie w związku z tym zostały poniesione przez przedsiębiorcę.

Adres siedziby firmy – dlaczego jest wymagany?

Obowiązek wskazania we wniosku CEIDG adresu siedziby firmy ma uwarunkowanie w przepisach. Zgodnie z ich oficjalną interpretacją, jakiej dokonał resort finansów, na fakturze  zawsze trzeba podać adres siedziby działalności gospodarczej podatnika zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym na formularzu VAT-R. W praktyce jest on równoznaczny z adresem, który przedsiębiorca podał jako główny przy rejestracji działalności. Omawiane zagadnienie jest także istotne w kontekście archiwizacji dokumentów. Zazwyczaj są one przechowywane pod adresem wskazanym jako siedziba firmy, niemniej do rzadkości nie należą sytuacje, gdy jest to inne miejsce. Wówczas przedsiębiorca musi podać informacje o miejscu przechowywania dokumentacji, ponieważ jest to ważne z punktu widzenia urzędu skarbowego i kontroli przeprowadzanych przez urzędników.

Siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności – czy muszą być takie same?

Siedziba firmy i miejsce wykonywania działalności gospodarczej nie muszą być w praktyce jednakowe. Niejednokrotnie jest tak, że czynności związane z prowadzeniem firmy są wykonywane w innym miejscu niż jej główna siedziba. Doskonałym przykładem są tu m.in. firmy wykonujące swoją działalność w terenie. Od 30 kwietnia 2018 r., kiedy to w Polsce weszła w życie Konstytucja Biznesu, przedsiębiorca nie jest zobligowany do wskazywania stałego miejsca prowadzenia działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


CAPTCHA Image
Reload Image